Zmywarka do naczyń- poradnik zakupowy
Życie bez niej wiąże się z wieloma minutami spędzonymi przy zlewozmywaku, litrami zmarnowanej wody, szorowaniem naczyń (połamanymi paznokciami) i … stratą czasu. Zmywarka to jeden z najlepszych i chyba najbardziej docenianych wynalazków przez każdego, kto gotuje i sprząta kuchnię. Bardzo ułatwia codzienność.
Zmywarkę kupisz już za za niecałe 1400 zł- prosty model, lecz swoją pracę dobrze wykonuje (np. Siemens). Droższe posiadają wiele przydatnych funkcji. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia szerokości i wyboru pomiędzy wolnostojącą a zabudowaną. Zanim klikniesz kup, przeczytaj nasze wskazówki.
Mała, większa czy najszersza?
Zmywarka może być zupełnie niewidocznym sprzętem w kuchni. W całości zabudowana, włącznie z panelem. Zmywarkę zabudujesz w każdej kuchni, jeśli tylko masz wolną przestrzeń. Alternatywą jest zmywarka wolnostojąca.
Najpopularniejsze są zmywarki o szerokości 45 cm i 65 cm. Mniejsze, tzw. kompaktowe zmywarki, są głównie do pokoi z aneksem na wynajem itd. W domach raczej się nie sprawdzą.
Zmywarki 45 cm mieszczą 8 do 10 kompletów naczyń. Większe nawet 14. Jest to komplet obiadowy: talerz głęboki, płaski, szklanka, kieliszek i sztućce.
Singlom i parom wystarczy mniejsza zmywarka, natomiast w rodzinach gdzie jest jedno, dwoje i więcej dzieci, zdecydowanie lepiej zainwestować w zmywarkę 60 cm. Pomieści duże naczynia, sporo kubków, talerzy, miseczek i innych naczyń.
Najważniejsze parametry przy wyborze zmywarki
Energooszczędność. Od 2021 roku obowiązują nowe etykiety: od A do G. A to najwyższa, a G to najniższa.
Zużycie wody. Jest to jeden z najważniejszych parametrów zmywarki. Średnio urządzenie o szerokości 65 cm zużywa 10 litrów wody na cykl. Są takie, które zużywają mniej (7 l.), ale też takie, które zużywają 16 l.
Ruchome elementy zmywarki. Dzięki nim można elastycznie korzystać z urządzenia, dostosowując przestrzeń do gabarytów i ilości naczyń.
Przydatne funkcje. Są to: połowa załadunku, mycie wstępne, sygnał dźwiękowy końca pracy, wskaźnik braku soli, płynu nabłyszczającego, tabletki, opóźniony start.
Poziom hałasu. W niektórych zmywarkach jest program cichy.
Programy, które warto mieć
Zmywarka myje różne naczynia i konieczne jest dostosowanie programu do rodzaju naczyń oraz stopnia zabrudzenia. Bardzo praktyczny jest program eko, dzięki któremu osiągniesz tą samą jakość mycia, ale z niższym poborem wody. Wadą jest cykl trwający najczęściej dłużej niż inne.
Dobrze, gdy zmywarka ma również programy: intensywny, szybki i do szkła (na szklankach, kieliszkach nie będzie zacieków).
Innowacyjne dodatki
Co mają droższe modele? Umożliwiają trzykrotne przyspieszenie pracy zmywarki. Suszą z turbo prędkością. Możesz zmienić wysokość górnego kosza, mogą mieć światło (np. emotionLight w zmywarce Siemens). Droższy model połączysz ze smartfonem i możesz zmywarką zarządzać zdalnie.
Nie zawsze droższy model ma funkcje, w które wyposażone są tańsze zmywarki. Warto mieć to na uwadze. To potrzeby powinny mieć decydujący głos przy wyborze.