Wyciąg czy pochłaniacz? Jaki okap wybrać?
Zarówno wyciąg jak i pochłaniacz potocznie określane są okapami. Natomiast są to dwa różne urządzenia. Czym się różnią? Montażem, poziomem głośności pracy, kosztami związanymi z eksploatacją i skutecznością pochłaniania.
Nie każdy ma możliwość montażu wyciągu, pozostaje okap. Niektórzy natomiast w myśl zasady rekuperacji nie chcą tracić ciepła! Co zatem wybrać?
Jak działa wyciąg?
Okap podłączony do szybu wentylacyjnego to wyciąg. Jednym słowem jeśli w nieruchomości jest możliwość podłączenia urządzenia do szybu wentylacyjnego, to możesz kupić okap typu wyciąg. Pochłania on wszelkiego rodzaju zapachy, zabrudzenia, parę wodną, wilgoć i odprowadza je do szybu wentylacyjnego, a nim wędrują na zewnątrz.
W wyciągach jest możliwość montażu filtra węglowego, więc mogą pełnić podobną funkcję do pochłaniacza. Natomiast montaż filtrów węglowych wiąże się z ich regularną wymianą i ma wpływ na głośność pracy urządzenia (są głośniejsze). W wyciągach zasysane powietrze przechodzi tylko przez filtr zbierający tłuszcz, dlatego pracują cicho.
Czyszczenie filtrów w wyciągach
Wyciąg ma wiele zalet, jedną z najczęściej wymienianych jest pochłanianie wilgoci i pary wodnej. Jednak aby okap działał prawidłowo, konieczne jest regularne czyszczenie go z tłuszczu i drobinek brudu osiadających na aluminiowym filtrze. Jeśli zbyt długo nie czyścisz filtrów, konieczna może być ich wymiana.
Jak działa pochłaniacz?
Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia okapu do wentylacji i odprowadzenia na zewnątrz. Poza tym we wspomnianych domach z rekuperacją.
Pochłaniacz działa na bardzo prostych zasadach. Zamontowane są w nim filtry węglowe, które pochłaniają powietrze, oczyszczają i zwracają do otoczenia. Aby pochłaniacz skutecznie działał, konieczna jest częsta wymiana filtrów węglowych. Powinno się to robić raz na około kwartał. Koszt filtrów to około 80-90 zł.
Jeśli stawiasz na pasywny dom, czyli taki, który traci jak najmniej ciepła, to pochłaniacz będzie lepszą opcją niż wyciąg. Obecnie dostępne są różne modele okapów typu pochłaniacz. Warto również rozważyć zakup płyty indukcyjnej z wbudowanym okapem.
Jaka jest skuteczność pochłaniaczy?
Bardzo dobrze pochłaniają nawet intensywne zapachy. Filtrują i wypuszczają oczyszczone powietrze. Niestety znacznie gorzej jest z parą wodną i wilgocią. Za ich wyborem przemawia łatwy i nieczasochłonny montaż. Poza tym są to urządzenia energooszczędne i nie powodujące utraty ciepła.
Wyciąg czy pochłaniacz - podsumowanie
Skuteczność pochłaniania zapachów, cząstek kurzu, drobnoustrojów wyciągu szacuje się na około 80% wyższą niż pochłaniaczy. Te drugie nie wchłaniają też wilgoci, dlatego jeśli masz pochłaniacz, przy gotowaniu warto uchylić okno.
Wyciąg jest skuteczniejszy, ale wymaga odpowiednich warunków, by można było go zamontować. Pochłaniacz jest mniej skuteczny, ale nie wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego i świetnie chłonie nawet intensywne zapachy. Jest głośniejszy od wyciągu, ale przecież nie każdemu to przeszkadza.
Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie: na czym zależy mi najbardziej?