Okap kuchenny- rodzaje i modele
Cudowne urządzenie, dzięki któremu w całym domu nie unosi się zapach smażonej ryby, na meblach nie osiada tłuszcz, a na oknach nie zbiera się para wodna, to właśnie okap. Bywa cichym wsparciem podczas gotowania bądź jest majestatyczną ozdobą kuchni. Nowoczesnym designerskim dodatkiem bądź tradycyjnym zabudowanym sprzętem.
Okapy w zależności od miejsca zamieszkania dzielą się na dwa rodzaje: wyciąg i pochłaniacz. Wśród nich są różne modele do wyboru, choć miejsce zamieszkania determinuje wybór okapu. Jakie są rodzaje i jaki jest wybór wśród nich? Odpowiadamy!
Wyciąg a pochłaniacz
Pomiędzy wyciągiem a pochłaniaczem jest jedna podstawowa różnica: sposób montażu, a dokładnie możliwości montażu. Wyciąg montuje się w nieruchomościach, w których jest możliwość podłączenia do kanału wentylacyjnego (czyli w domach). Pochłaniacz zaś w kuchniach, w których nie ma opcji podłączenia do wentylacji (czyli innymi słowy do komina). Takiej możliwości nie mają mieszkańcy bloków. Dlaczego? Bo do mieszkania nie docierałoby powietrze, a sąsiedzi nawzajem czuliby swoje kuchenne wyczyny.
Obydwa urządzenia pracują na odmiennych zasadach. Wyciąg pochłania zapachy i parę, oddając ją na zewnątrz. Wybór wśród okapów tego typu jest bardzo duży. Okap może być minimalistyczny, schowany bądź w oryginalnym stylu, w ogóle nie przypominającym wyciągu.
Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, bo nie jest podłączony do wentylacji. Pochłania, filtruje i wypuszcza powietrze.
Modele okapów
Okap możesz zabudować, powiesić na ścianie, na suficie, zabudować w blacie na wyspie bądź zainwestować w płytę grzewczą z okapem.
Okap podszafkowy
To popularny już od lat model okapu w Polsce. Szczególnie okap teleskopowy, o którym zapewne słyszał każdy. Ma on wysuwaną część. Jest to rodzaj okapu zabudowanego pod szafką znajdującą się nad płytą grzewczą. W przypadku płyt gazowym zaleca się, by ta odległość nie była mniejsza niż 70 cm.
Okap teleskopowy to tylko jeden z modeli podszafkowych. Wśród nich w ofercie są zarówno proste modele jak i innowacyjne okapy, ze stali Inox. Ciche, sterowane elektronicznie, z wymiennymi filtrami (z opcją mycia), a do tego z filtrem węglowym.
Okapy szafkowe są praktycznie niewidoczne, idealne do małych kuchni oraz dla osób, które cenią minimalistyczne rozwiązania.
Okap sufitowy
To bardzo dobra propozycja do rozważenia dla posiadaczy kuchni o większej powierzchni. Również, gdy płyta grzewcza znajduje się wyspie. Okapy sufitowe nie tylko są wydajne i skuteczne, lecz to również dodatkowe źródło światła w kuchni.
Wybór wśród okapów sufitowych jest duży, oferują je między innymi: Grundig, Fulgor, Elica. Dostępne są okapy w wersjach minimalistycznych, proste w swojej konstrukcji. Kolejne w wariantach tradycyjnych, masywnych, dużych, które często łączą funkcję okapu i oczyszczacza powietrza.
Ciekawym rozwiązaniem są okapy sufitowe, które kompletnie ich nie przypominają. Z półkami, dodatkowymi wiszącymi lampami, modułowe.
Okap przyścienny
Montowane na ścianie, oferowane w wielu odsłonach. Bez względu na styl kuchni, każdy znajdzie wśród nich idealny okap do kuchni. Dostępne są okapy typu ekran, klasyczne, przypominające lampę, tuby (w wielu kolorach, w tym najmodniejszego złota). W stylu art deco, rustykalnym, glamour, minimalistycznym, industrialnym.
Okap blatowy
To innowacyjne i gustowne urządzenie, które tworzy duet idealny z płytą grzewczą na wyspie. Ukryty w blacie, niewidoczny, gdy nie gotujesz. Bardzo skuteczny, gdy gotujesz. Ma postać czarnego bądź stalowego ekranu. Wręcz stworzony z myślą o nowoczesnej, intuicyjnej kuchni. Są również okapy montowane na blacie, płaskie.
Opcją są płyty grzewcze z wbudowanym okapem. To praktyczne i wygodne rozwiązanie jest w ofercie m.in. Faber i Franke.
Okap wyspowy
Modele okapów wyspowych, to już wcześniej wymienione: blatowe, sufitowe i przyścienne. Okap zamontujesz nad płytą umieszczoną na wyspie bądź ukryjesz w meblach.
Okap może być tą przysłowiową kropką nad I w kuchni. Wzbudzającą ciekawość, podkręcającą styl kuchni i wpływającą na ostateczny efekt.